17/03/2021

4 nejčastější způsoby, jak podepisovat dokumenty online

Pryč je doba, kdy občané a zákazníci ztráceli čas podepisováním papírových smluv. Úřady i firmy s nimi dnes mohou administrativu vyřizovat elektronicky. A to díky některému ze čtyř nejčastějších způsobů ověření totožnosti osob online. Aplikace iD Brána všechny podporuje.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share

Už není důvod bát se na úřadě nebo u sebe v podniku zprovoznit elektronické podepisování dokumentů. Všechny způsoby ověření totožnosti online jsou spolehlivé a máte díky nim jistotu, že osoba, s níž na dálku komunikujete, je opravdu ta, za kterou se vydává. Toto ověření totožnosti navíc splňuje veškeré požadavky zákona o elektronické identifikaci č. 250/2017 Sb.

 

Které 4 nejběžnější způsoby ověření lze pro správné online podepisování využít?

 

Internetové bankovnictví (tzv. bankovní identita)

Novinka, která se u nás v těchto dnech a týdnech rozjíždí naplno. Princip bankovní identity je snadný: lidé mohou využít přihlašovací údaje ze svého internetového bankovnictví pro přístup ke službám veřejné správy.

 

Úředníci z veřejných institucí si přes bankovní identitu snadno ověří totožnost daného člověka a mohou s ním komunikovat na dálku. Nyní je služba dostupná pro klienty Komerční banky, ČSOB a České spořitelny, postupně se přidají další banky.

 

Zatím se dá bankovní identita využít převážně pro online komunikaci institucí s občany, ale ve druhé polovině tohoto roku otevře náruč také soukromým podnikům.

 

· jde o komerční službu bank

· bankovní identitu mohou využít všechny subjekty

· veřejné instituce mají službu zdarma, pro soukromé firmy je zpoplatněná

· uživatel nic neplatí

· výhody: flexibilita, snadná dostupnost (díky internetovému bankovnictví)

· nevýhody: cena pro soukromé podniky

 

mojeID

Ještě jste o mojeID neslyšeli? Pak vězte, že tato služba je s námi v Česku už přes 10 let a částečně se podobá bankovní identitě. Lidé zaregistrovaní v mojeID se mohou po ověření své totožnosti přihlašovat do různých webových portálů (v soukromé i veřejné sféře), které tuto službu podporují, a to pomocí jedněch údajů. Není tak potřeba pokaždé znovu a znovu ověřovat svou totožnost.

 

Uživatel po registraci do mojeID prochází třemi stupni ověření: začíná u ověření identity přes e-mail a SMS, v případě zájmu dojde až k nejvyšším stupni ověření, kterým je identifikace podle platného dokladu totožnosti (např. občanský průkaz).

 

· jde o komerční službu správce národní domény CZ NIC

· mojeID mohou využít všechny subjekty

· veřejné instituce mají službu zdarma, pro soukromé podniky je zpoplatněna menší částkou

· uživatel nic neplatí

· výhody: flexibilita a cena

· nevýhody: nutnost aktivní registrace uživatelů

 

Občanský průkaz s čipem

Přes elektronický občanský průkaz lze na dálku ověřit každého, kdo vlastní klasickou občanku s čipem, a tedy s takovým člověkem podepisovat úřední dokumenty.

 

Elektronický občanský průkaz v Česku funguje od roku 2012 a jeho obliba mezi lidmi roste.

 

· jde o nekomerční službu Ministerstva vnitra

· mohou ji využívat veřejné instituce a soukromé subjekty, které mají zákonnou povinnost ověřovat identitu občanů (například úřady, daňoví poradci nebo realitní kanceláře)

· veřejné instituce mají službu zdarma

· uživatel nic neplatí

· výhoda: cena

· nevýhoda: komplikovanější proces ověření

 

Mobilní klíč eGovernmentu

Mobilní klíč eGovernmentu je šikovný nástroj, který původně souvisel hlavně s datovou schránkou. Pomocí něj se občané k datové schránce jednoduše přihlásí, aniž by museli zadávat složité přihlašovací údaje. Uživatel k tomu potřebuje mít v mobilu nainstalovanou aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu – následně se přihlašuje otiskem prstu, číselným pinem nebo na základě rozpoznání obličeje.

 

Samotná datová schránka je dostupná pro každého občana i firmu, lze přes ni státním orgánům doručovat dokumenty elektronicky, a tím pádem je i podepisovat online.

 

Dříve bylo nutné si datovou schránku zřídit na úřadě nebo třeba na poště, což část veřejnosti od jejího vyžívání odrazovalo. Tomu je ale konec, protože teď ji založíte z pohodlí domova.

 

· jde o nekomerční službu Správy základních registrů

· mohou ji využívat veřejné instituce a soukromé subjekty, které mají zákonnou povinnost ověřovat identitu občanů (například úřady, daňoví poradci nebo realitní kanceláře)

· veřejné instituce mají službu zdarma

· uživatel nic neplatí

· výhoda: cena

· nevýhoda: nutnost aktivní registrace uživatelů

 

S iD Bránou podepíšete jakkoliv

Běžte s dobou a podepisujte dokumenty online jedním ze čtyř nejčastějších způsobů. Pokud si na úřad nebo do firmy pořídíte aplikaci iD Brána, můžete na dálku ověřovat totožnost přes moje ID, mobilní klíč eGovernmentu, elektronický občanský průkaz i bankovní identitu. Přesvědčte se sami, jak je iD Brána jednoduchá a bezpečná.

Online podpis

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
https://idbrana.cz/4-nejcastejsi-zpusoby-jak-podepisovat-dokumenty-online
https://idbrana.cz/4-nejcastejsi-zpusoby-jak-podepisovat-dokumenty-online

Nechte si zasílat novinky do e-mailu
a buďte vždy o krok napřed.

Jako první se dozvíte:

Důležité aktualizace |
Zákonné povinnosti a vyhlášky

Zajímavosti ze světa technologií |
Tipy a návody

blog22/04/2021

5 výhod, které ověření osobních údajů online přinese vaší firmě

Ověřování osobních údajů online šetří čas i peníze veřejným institucím. Víte ale, že díky němu mohou dokumenty na dálku podepisovat také soukromé podniky? Představíme vám i ostatní výhody, které elektronické ověření totožnosti přináší firmám. Pomůže také té vaší.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
blog14/04/2021

Proč se realitky brzy neobejdou bez ověření totožnosti online

Prodávat dům nebo byt na dálku a bez osobního kontaktu? Žádná hudba budoucnosti, ale současnost. Virtuální prohlídku už realitní kanceláře nějakou dobu používají, teď však mohou s klienty elektronicky také podepsat smlouvy a další dokumenty. Jediné, co k tomu potřebují, je aplikace umožňující ověření totožnosti online, například iD Brána.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
blog26/03/2021

Spoluzakladatel iD Brány: Kromě svatby už vyřídíte online všechno

I v Česku nastaly časy, kdy se podepisování smluv a dalších dokumentů přesunuje do online světa. Aplikace iD Brána, která elektronicky ověřuje totožnost osob, tomuto trendu napomáhá. „Věřím, že do 5 let budou Češi většinu papírování vyřizovat online,“ říká Michal Bočan, jeden ze zakladatelů iD Brány.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share