26/03/2021

Spoluzakladatel iD Brány: Kromě svatby už vyřídíte online všechno

I v Česku nastaly časy, kdy se podepisování smluv a dalších dokumentů přesunuje do online světa. Aplikace iD Brána, která elektronicky ověřuje totožnost osob, tomuto trendu napomáhá. „Věřím, že do 5 let budou Češi většinu papírování vyřizovat online,“ říká Michal Bočan, jeden ze zakladatelů iD Brány.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share

Michale, jak bys ve zkratce představil iD Bránu někomu, kdo o ní slyší poprvé?

Je to zabezpečená aplikace, která lidem umožňuje prokázat svou totožnost online a provádět přes ni různé úkony každodenního života, a to bez toho, aniž by museli opustit svůj dům nebo byt. Občan díky iD Bráně například na dálku podepíše smlouvu nebo vyplní formuláře pro úřady. Podnikatelé zase vyřeší online všechno papírování se zákazníky.

 

Kdy a za jaké situace vznikl nápad iD Bránu vytvořit?

Bylo to zhruba před dvěma lety. Tenkrát stát spouštěl další služby v rámci Portálu občana, které využívají údajů ze státních registrů.

 

Byla impulsem k vytvoření iD Brány také bankovní identita, která se nyní v Česku rozjíždí?

Přesně tak. Bankovní identita totiž významně rozšíří počet osob, které budou moci online používat služby, u nichž je ze zákona povinné nebo z obchodního hlediska žádoucí ověřit totožnost.

 

iD Brána je v Česku poměrně unikátní aplikace. Inspirovali jste se její tvorbou někde v zahraničí?

Každý stát Evropské unie tuto problematiku řeší částečně po svém. V zahraničí jsme se inspirovali spíše z hlediska využívání online ověřování identity, a to u severských zemí, kde ověření totožnosti online hojně využívají.

 

Co dalšího bude iD Brána v dohledné době umět?

Mimo jiné by měla umět ověřit totožnost více osob najednou. To se hodí například v situaci, kdy je potřeba, aby jeden dokument podepsali dva lidé, typicky manželé nebo partneři.

 

Měl jsi před začátkem projektu nějaké zkušenosti v oboru IT, nebo dokonce přímo s ověřováním totožnosti online?

Popravdě jsem v informačních technologiích spíš na straně uživatele. V rámci týmu iD Brány mám na starost administrativní a finanční stránku projektu, ale doufám, že i můj uživatelský pohled je ku prospěchu a pomáhá dostat aplikaci k široké klientele.

 

Jak se dal dohromady tým, který dnes na iD Bráně pracuje? Potkali jste se náhodou, nebo jste se usilovně hledali?

Jádro týmu iD Brány se zná dlouho, což nám hned na začátku pomohlo fungovat jako parta, která táhne za jeden provaz. Když jsme potom projekt rozjeli, přibyli další kolegové, protože práce přibývalo a bylo potřeba rozšířit kapacity.

 

Kde vlastně iD Bránu vyvíjíte? Pracujete každý z domova, nebo máte svou základnu vývojářů?

Máme kanceláře s pohodlným zázemím, ale v současné době samozřejmě využíváme možnosti práce z domova. IT oblast je pro tuto formu práce naštěstí celkem vhodná, takže iD Bránu zdokonalujeme ze svých příbytků.

 

Vyžadoval vývoj iD Brány spoustu zjišťování a studia nových věcí? Přeci jen to není obyčejná aplikace na mobil, ale zachází s osobními daty uživatelů.

Nejenže vyžadoval, ale nadále vyžaduje. Ověřování identity online se stále nachází v plenkách, spousta náležitostí, dokonce i právních, je poměrně nestálých a vyvíjí se. To je také jednou z největších výzev pro náš projekt, kterou jsme ale s radostí přijali.

 

Mezi lidmi nebo institucemi může panovat nedůvěra v používání aplikace, která ověřuje totožnost online. Čím bys takové jedince uklidnil?

Uklidnil bych je tím, že se totožnost ověřuje pomocí prostředků, které autorizuje stát. Tím pádem ověření totožnosti online ze zákona splňuje nejpřísnější kritéria a je bezpečné. Když vezmeme v úvahu, že se této problematice intenzivně věnují i banky, pro něž je důvěra klientů jednou z hlavních hodnot, musí být bezpečnost na nejvyšší úrovni.

 

Jak složitá byla legislativní stránka věci, tedy například zajištění toho, aby se aplikace mohla připojovat ke státním registrům?

Museli jsme vyhovět nařízení Evropské unie o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřní evropském trhu (eIdas) i českému zákonu o elektronické identifikaci. Je to poměrně složité, ale zároveň důležité, protože jejich dodržování zaručuje bezpečnost aplikace iD Brána.

 

V jakém časovém výhledu podle tebe bude většina Čechů řešit podepisování smluv a další papírování online?

Dnešní doba přeje online komunikaci, ale zavedené postupy a přístupy se těžko mění. Nicméně věřím, že do 5 let budou Češi většinu papírování vyřizovat online. Určitě tomu napomůže i zákon o právu na digitální služby, který nutí úřady přesunout co nejvíce svých agend do online prostředí.

 

Využíváš ty sám některý způsob ověření totožnosti online, abys mohl například komunikovat na dálku se státní správou?

Ano, dělám to dnes běžně u všech záležitostí, u kterých to systémy umožňují. Nejen proto, že se momentálně kolem ověření totožnosti online pohybuji – jako ekonom si umím spočítat časové a finanční úspory takové komunikace.

 

Máš vizi, jak by iD Brána mohla vypadat třeba za 5 let?

Máme poměrně jasnou představu, které služby je možné prostřednictvím iD Brány v online prostoru nabízet. S nadsázkou řečeno: Jediná věc, kterou nevyřídíte online, je svatba, vše ostatní jde. Záleží však i na změně přístupu státu a firem k online službám a na vytvoření obecného povědomí o tom, že elektronická komunikace s ověřením totožnosti online je bezpečná.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
https://idbrana.cz/zakladatel-id-brany-krome-svatby-uz-vyridite-online-vsechno
https://idbrana.cz/zakladatel-id-brany-krome-svatby-uz-vyridite-online-vsechno

Nechte si zasílat novinky do e-mailu
a buďte vždy o krok napřed.

Jako první se dozvíte:

Důležité aktualizace |
Zákonné povinnosti a vyhlášky

Zajímavosti ze světa technologií |
Tipy a návody

blog22/04/2021

5 výhod, které ověření osobních údajů online přinese vaší firmě

Ověřování osobních údajů online šetří čas i peníze veřejným institucím. Víte ale, že díky němu mohou dokumenty na dálku podepisovat také soukromé podniky? Představíme vám i ostatní výhody, které elektronické ověření totožnosti přináší firmám. Pomůže také té vaší.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
blog14/04/2021

Proč se realitky brzy neobejdou bez ověření totožnosti online

Prodávat dům nebo byt na dálku a bez osobního kontaktu? Žádná hudba budoucnosti, ale současnost. Virtuální prohlídku už realitní kanceláře nějakou dobu používají, teď však mohou s klienty elektronicky také podepsat smlouvy a další dokumenty. Jediné, co k tomu potřebují, je aplikace umožňující ověření totožnosti online, například iD Brána.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
blog17/03/2021

4 nejčastější způsoby, jak podepisovat dokumenty online

Pryč je doba, kdy občané a zákazníci ztráceli čas podepisováním papírových smluv. Úřady i firmy s nimi dnes mohou administrativu vyřizovat elektronicky. A to díky některému ze čtyř nejčastějších způsobů ověření totožnosti osob online. Aplikace iD Brána všechny podporuje.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share