23/02/2021

Co je bankovní identita?

Přihlašování pomocí jedněch údajů do internetového bankovnictví, e-shopu, na portálech státní správy nebo do systémů soukromých firem? Už letos se tato možnost naskytne i Čechům, a to díky bankovní identitě. 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share

Novinka, která má za cíl lidem usnadnit život, ověří vaši totožnost online a ušetří spoustu času, který byste jinak strávili třeba běháním po úřadech.

 

Zatímco severoevropské země jsou v oblasti digitalizace státu i soukromého sektoru jako ryba ve vodě, v Česku se k řešení většiny záležitostí online teprve prokousáváme. Zavedení bankovní identity znamená z pohledu digitalizace významný krok kupředu, s nímž odpadne například potřeba zřizování datových schránek.

 

Pokud se rozhodnete, že klientům dopřejte komunikaci a vyřizování přes bankovní identitu, iD Brána s tím vašemu podniku ráda pomůže.

Bankovní identita

Ověříte svou totožnost online 

Pojem „bankovní identita“ zní na první pohled vznešeně, ale nehledejte za ním nic složitého.

 

Princip fungování je jednoduchý – pomocí přihlašovacích údajů ze své banky se dostanete i do jiných online platforem. Stejným způsobem, jako se nyní přihlašujete do internetového bankovnictví, proběhne také ověření totožnosti v aplikacích jiných služeb.

 

Zkráceně řečeno: bankovní identita je ověření vaší totožnosti v online prostředí. Představte si ji jako svou digitální občanku. Základním předpokladem je, aby přihlašování pomocí bankovní identity daná služba/aplikace podporovala, což zajistí iD Brána.

 

Každopádně už v následující týdnech tuto novinku nabídne řada firem i institucí a očekává se její rychlé rozšiřování i do menších podniků.

 

Bankovní identita přináší jednoduchost a bezpečí

Ptáte se, jestli má smysl klientům bankovní identitu zpřístupnit? Jednoznačně ano. Nese s sebou řadu výhod, které brzy oceníte.

 

Především očekávejte jednoduchost, všude se přihlásíte jedním způsobem, takže nebude třeba řešit zapomenutá hesla. Zároveň nemusíte vynakládat velké úsilí na zřízení bankovní identity – pokud již vlastníte bankovní účet, automaticky bankovní identitu máte, stačí ji začít používat.

 

Na rozdíl od klasického přihlašování pomocí e-mailu a hesla se spolehněte na stejně vysokou úroveň zabezpečení jako u internetového bankovnictví. Fungují zde shodné bezpečnostní prvky, včetně vícefázového ověření. Při komunikaci s firmami i státem tak získáte jistotu bezpečí.

 

Jsou i další důvody, proč o bankovní identitě uvažovat. Například ji lze využívat z počítače, mobilu i tabletu, třeba po cestě autobusem z práce.

 

Hodí se na úřadech i v e-shopu

Bankovní identita bude v dohledné době součástí desítek až stovek portálů i aplikací, a pokud vše půjde podle plánu, vyřídíte s její pomocí z domova prakticky cokoliv.

 

Za prvé významně usnadní komunikaci s českými úřady. Už vás nečekají dlouhé fronty na správě sociálního zabezpečení nebo finančním úřadu, všechno papírování vyřešíte online. Protože úřady ověří totožnost na základě bankovní identity, nemusíte si zřizovat datovou schránku ani elektronický podpis, pro veškerou komunikaci se stání správou stačí bankovní identita.

 

Skvělým pomocníkem bude i na jiných místech. Kromě internet bankingu se s bankovní identitou přihlásíte do konta v různých e-shopech nebo v klientských zónách webů.

 

Zkrátka a dobře: jde o důležitou novinku, která by časem měla oslovit i ty, kteří doteď neměli k ověřování totožnosti jinou než klasickou formou důvěru.

 

iD Brána se s bankovní identitou kamarádí

Také aplikace iD Brána podporuje bankovní identitu, takže při jejím používání snadno ověříte totožnost online. Můžete 24 hodin denně a 7 dní v týdnu komunikovat se zákazníky i dodavateli a uzavírat smlouvy přes internet, bez nutnosti osobního kontaktu a zbytečného papírování. ID Brána navíc umožňuje i další způsoby identifikace osoby na dálku.

 

Většina českých bank ověřování totožnosti pomocí bankovní identity spustí už v prvním čtvrtletí tohoto roku a bude ji moci vyzkoušet až 5,5 milionů občanů České republiky.
 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
https://idbrana.cz/co-je-bankovni-identita
https://idbrana.cz/co-je-bankovni-identita

Nechte si zasílat novinky do e-mailu
a buďte vždy o krok napřed.

Jako první se dozvíte:

Důležité aktualizace |
Zákonné povinnosti a vyhlášky

Zajímavosti ze světa technologií |
Tipy a návody

blog22/04/2021

5 výhod, které ověření osobních údajů online přinese vaší firmě

Ověřování osobních údajů online šetří čas i peníze veřejným institucím. Víte ale, že díky němu mohou dokumenty na dálku podepisovat také soukromé podniky? Představíme vám i ostatní výhody, které elektronické ověření totožnosti přináší firmám. Pomůže také té vaší.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
blog14/04/2021

Proč se realitky brzy neobejdou bez ověření totožnosti online

Prodávat dům nebo byt na dálku a bez osobního kontaktu? Žádná hudba budoucnosti, ale současnost. Virtuální prohlídku už realitní kanceláře nějakou dobu používají, teď však mohou s klienty elektronicky také podepsat smlouvy a další dokumenty. Jediné, co k tomu potřebují, je aplikace umožňující ověření totožnosti online, například iD Brána.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share
blog26/03/2021

Spoluzakladatel iD Brány: Kromě svatby už vyřídíte online všechno

I v Česku nastaly časy, kdy se podepisování smluv a dalších dokumentů přesunuje do online světa. Aplikace iD Brána, která elektronicky ověřuje totožnost osob, tomuto trendu napomáhá. „Věřím, že do 5 let budou Češi většinu papírování vyřizovat online,“ říká Michal Bočan, jeden ze zakladatelů iD Brány.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Linkedin
Share